Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

26 MÁJ 2020

Novela „Lex korona” priniesla nové opatrenia. Čo sa zmenilo?

 

autor článku

Poláček & Partners

Prednedávnom sme vás informovali o osobitnom zákone č. 62/2020 Z. z. ktorý patrí do skupiny zákonov označovaných aj ako „Lex korona“. Týmto parlament zaviedol opatrenia, ktoré odrážajú dôsledky šírenia COVID-19 pre oblasť justície. Parlament tento zákon neskôr novelizoval a rozšíril ho o ďalšie  zaujímavé opatrenia.

Lehoty opäť plynú

Jedným z dôsledkov prijatia zákona č. 62/2020 bolo zmrazenie plynutia niektorých lehôt, a to až do 30. apríla 2020. Zákonodarca nevylúčil, že sa tento stav môže predĺžiť. Nestalo sa tak.

Premlčacie a prekluzívne lehoty v súkromnoprávnych vzťahoch, určené na uplatňovanie alebo bránenie práv na súde, ktoré neplynuli v období od 27. marca 2020 do 30. apríla 2020, tak začali od 1. mája 2020 znova plynúť.

Vyššie uvedené platí aj pre plynutie lehôt na vykonanie procesných úkonov na súde. To znamená, že lehoty stanovené zákonom alebo súdom na uskutočnenie procesných úkonov v súdnom konaní, ktoré v dôsledku prijatého „Lex Korona“ neplynuli od 27. marca 2020 do 30. apríla 2020, začali rovnako plynúť začiatkom mája.

Ak ste prerušenie lehôt využili na uplatnenie vašich práv, alebo ste si odložili na neskôr uskutočnenie procesných úkonov na súde, je teraz nevyhnutné pozorne sledovať ich plynutie, aby ste tieto lehoty nedopatrením nezmeškali.

Zákaz výkonu záložného práva a dražby sa predĺžil

Pôvodné znenie „Lex Korona“ zaviedlo zákaz výkonu záložného práva a zákaz speňažovania majetku na dobrovoľných dražbách, v exekúciách a konkurzoch, ktorý mal platiť do 30. apríla 2020. Prijatá novela tohto zákona uvedený zákaz predĺžila, a to až do 31. mája 2020.

Záložným veriteľom sa tak predlžuje zákaz vykonávať ich záložného práva do konca mája. Uvedené platí aj pre dražobníkov, súdnych exekútorov a správcov, ktorí sú do konca mája povinní upustiť od vykonania dražby, poverovania predajom majetku dražobníka, organizovania ponukového konania alebo iného súťažného procesu, ktorý smeruje k predaju majetku dlžníkov.

Všeobecný zákaz pre prenajímateľov nehnuteľností jednostranne ukončiť nájom

Novela myslela aj na nájomcov, ktorí v dôsledku šírenia COVID-19 prišli o svoje zamestnanie alebo zisky, a tým sa im podstatne sťažila možnosť platenia nájomného a s tým spojených plnení.

Novela zákona preto stanovila, v ktorých prípadoch nemôžu prenajímatelia jednostranne ukončiť nájom nehnuteľností, vrátane nájmu bytu alebo nebytového priestoru s nájomcom.

do 31. decembra 2020 platí zákaz jednostranne ukončiť nájom nehnuteľností, vrátane nájmu bytu alebo nebytového priestoru s nájomcom:

  • ktorý mešká s platením nájomného za obdobie od 1. apríla 2020 do 30. júna 2020
  • toto  jeho omeškanie vzniklo v dôsledku okolností, ktoré majú pôvod v šírení COVID-19.

Existenciu tohto dôvodu musí nájomca dostatočne osvedčiť.

Jednoducho povedané, ak nájomca mešká s platením nájomného z dôvodu spôsobeného šírením ochorenia COVID-19, a tento dôvod vie prenajímateľovi aj riadne preukázať, prenajímateľ s ním do konca roka 2020 nemôže jednostranne ukončiť nájom. Zákonodarca však bližšie neurčil, akým spôsobom sa má dôvod omeškania s platením nájmu nájomcom preukazovať. To môže v praxi spôsobiť viaceré problémy.

Je potrebné doplniť, že táto výnimka sa nedotýka samotnej povinnosti nájomcu platiť nájomné. Aj v týchto prípadoch naďalej trvá  nárok prenajímateľa na nájomné a prípadne aj úroky z omeškania. Nájomca je chránený len pred jednostranným ukončením nájmu zo strany prenajímateľa.

Fyzické osoby majú právo na okamžitý odklad exekúcie

Novela zákona neobišla ani fyzické osoby, ktoré sú povinnými osobami podľa exekučných predpisov a ktoré by sa v dôsledku výkonu exekúcie počas šírenia ochorenia COVID-19 mohli dostať do nepriaznivej životnej situácie.

Zákonodarca zaviedol ďalší dôvod pre okamžitý odklad exekúcie, o ktorý môže fyzická osoba požiadať, ak jej príjmy poklesli z dôvodu šírenia COVID-19.  Nejde však o trvalú zmenu exekučných predpisov a netýka sa všetkých fyzických osôb.

O okamžitý odklad exekúcie môže požiadať tá fyzická osoba, na ktorej majetok bolo začaté exekučné konanie po 12. marci 2020.  Túto žiadosť môže podať len do 1. decembra 2020.

Povinné osoby, ktoré o odklad exekúcie týmto spôsobom požiadajú, musia k žiadosti o odklad priložiť zákonom požadované vyhlásenia o:

  • poklese ich príjmov alebo tržieb z dôvodu šírenia ochorenia COVID-19 v dôsledku čoho, by výkon exekúcie mohol mať pre nich alebo pre ich rodinných príslušníkom nepriaznivé následky;
  • veľkosti ich majetku.

Súdny exekútori na základe žiadosti povinnej osoby bezodkladne vydajú upovedomenie o odklade exekúcie, ktoré následne doručia žiadateľovi a ďalším dotknutým osobám(napr. zamestnávateľ povinnej osoby, banka či oprávnený v exekučnom konaní).

Novela však ustanovuje aj isté výnimky, kedy exekútor na takúto žiadosť povinného neprihliada. Okrem prípadov, keď žiadosť neobsahuje všetky potrebné údaje, sa na túto žiadosť neprihliada napríklad aj vtedy, ak ide o vymoženie pohľadávky na výživnom, nepeňažné plnenie alebo vtedy, keď už bolo povinnému povolené splácať vymáhaný nárok v splátkach.

Nový inštitút dočasnej ochrany podnikateľov

Podnikatelia budú môcť vďaka novele zákona požiadať súd o udelenie dočasnej ochrany. Túto žiadosť môžu adresovať už od 12. mája 2020.

Hlavným cieľom poskytnutej dočasnej ochrany je zachovať podnikateľskú činnosť podnikateľa a súčasne poskytnúť čiastočnú ochranu aj pre jeho veriteľov.

Keďže ide o nový inštitút, ktorý je obsahovo pomerne rozsiahly, jeho význam, možnosti poskytnutia a dôsledky vám bližšie priblížime v samostatnom článku.

Novela zákona z oblasti ,,Lex Korona“ môže významne prispieť k tomu, aby ste neprišli o svoje práva a zároveň využili ponúkanú ochranu počas šírenia nákazy. Ak máte ohľadom tohto predpisu akékoľvek otázky, ozvite sa nám, radi vám ich zodpovieme.


Zdieľať článok

Ďalšie články autora

Zobraziť všetky články