Akreditív je spôsob platenia a zabezpečenia obchodu využívaný najmä pri medzinárodných obchodoch medzi stranami, ktoré medzi sebou zatiaľ nezískali obchodné skúsenosti, a tak sa medzi nimi ešte nevytvorila vzájomná dôvera. Nemajú istotu, že ak splnia svoju časť záväzku, druhá strana im splní svoju časť a ak nepôsobia v tom istom štáte, prichádzajú o možnosť zabezpečiť tento záväzok spôsobmi, ktoré im umožňuje štát. Dôveru a istotu tu preto prinesie tretia strana ako overený prostredník, a je ním spravidla banka.
Zmluva o otvorení akreditívu je písomnou dohodou medzi bankou a jednou stranou obchodu, príkazcom. Banka sa zaviaže príkazcom určenej osobe oznámiť, že v jej prospech otvorila akreditív, a tiež podmienky určené príkazcom, ktoré má táto osoba pred bankou splniť, aby následne od banky získala určité plnenie. Po splnení týchto podmienok banka prevedie na oprávnenú osobu sľúbené plnenie. Príkazca sa zaviaže banke za túto službu zaplatiť odplatu. Právnu úpravu obsahuje ustanovenie § 682 a nasledujúcich Obchodného zákonníka.
Ilustrujme si to na type akreditívu, ktorý je v praxi najčastejší: tzv. dokumentárny akreditív. Obchodník na Slovensku kupuje röntgen prvý raz od obchodníka z USA. Nemá však istotu, že mu po zaplatení röntgen naozaj pošle. Uzatvorí preto zmluvu o otvorení akreditívu s bankou, ktorá má pobočku v USA, a oprávnenou osobou bude jeho nový americký obchodný partner. Ako podmienku vyplatenia kúpnej ceny röntgenu bankou príkazca určí, že banke musí do dvoch mesiacov predložiť dokument potvrdzujúci dopravu röntgenu príkazcovi na Slovensko. Ak nový obchodný partner predloží do dvoch mesiacov banke tento dokument, banka mu sľúbenú kúpnu cenu vyplatí a dokument doručí príkazcovi.