Argumentum a contrario alebo argumentum e contrario patrí medzi najčastejšie používané argumenty právnej logiky. Je dôkazom z opaku a znamená, že ak určitá právna úprava platí pre situáciu alebo osobu A, naopak neplatí pre B. Tento argument vychádza z úvahy, že (i) ak by chcel zákonodarca niečo upraviť pre B, tak by to urobil výslovne a "nemlčal" by o tom a (ii) A a B sa s ohľadom na cieľ zákonodarcu odlišujú až vylučujú. Keďže zákon jasne stanovuje niečo pre A, a zároveň B explicitne nespomína, pre B to teda naopak nebude platiť.
Príklad:
Predstavme si situáciu, že zákonodarca povie len to, že s ohľadom na ochranu nočného pokoja je zakázané hrať na hudobný nástroj v noci (situácia pre A). Dôkazom opaku prídeme k záveru, že keďže hru cez deň (situácia pre B) zákon výslovne nezakazuje a deň je opakom noci, keďže cez deň sa na rozdiel od noci nespí, na hudobnom nástroji je cez deň dovolené hrať.
Argument a contrario je možné použiť iba vtedy, ak z určitých dôvodov nie je prípustná analógia. Analógia je tiež riešením situácie B, ktorú zákonodarca síce v právnej norme neupravuje výslovne a hovorí len o A, pred dôkazom z opaku má však prednosť. Vďaka podobnosti medzi A a B je vhodný záver, že zákonodarca právnu úpravu pre A myslí aj pre B.
Príklad:
Zákon napríklad zakáže v noci hru na hudobný nástroj (situácia pre A), ale analogicky je vhodný záver, že chcel zakázať aj búchanie pokrievkami (situácia pre B), keďže s ohľadom na ochranu nočného pokoja je búchanie pokrievkami podobne rušivé ako hra na hudobný nástroj.