Nehnuteľnosti častokrát bývajú zaťažené vecnými bremenami, ktoré ako vecné práva k cudzej veci obmedzujú vlastníka nehnuteľnosti v prospech inej osoby tým, že vlastníkovi ukladajú povinnosť niečo strpieť, niečo vykonať alebo sa niečoho zdržať. Práva, ktoré vyplývajú z vecného bremena môžu mať charakter „in personam“ alebo „in rem“.
Vecné bremená „in rem“ predstavujú práva, ktoré sú späté s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti. V prípade vecných bremien zriadených in rem preto platí, že takto zriadené vecné práva obmedzujú nielen vlastníka zaťaženej nehnuteľnosti v čase, keď došlo k zriadeniu vecného bremena, ale obmedzujú aj každého ďalšieho vlastníka takto zaťaženej nehnuteľnosti. V danom prípade zmenou v osobe vlastníka nehnuteľnosti nedochádza ku zmene obsahu zriadeného vecného bremena. Vecné bremená in rem zaniknú, ak zanikne vec, na ktorú sa vecné bremeno viaže.
Typickým príkladom je právo vlastníka susedného pozemku prechádzať cez pozemok vo vašom vlastníctve, alebo jeho právo umietsnenia vodovodnej, elektrickej alebo plynovej prípojky.