Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Právoplatnosť a vykonateľnosť rozhodnutia

Právoplatnosť a vykonateľnosť sú pojmy používané pre označenie vlastností rozhodnutia vydaného súdom alebo správnym orgánom.

Právoplatnosť znamená, že dané rozhodnutie je záväzné a nie je možné ho meniť riadnymi opravnými prostriedkami (napríklad odvolaním). To, kedy rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, závisí od druhu rozhodnutia a od právneho predpisu, podľa ktorého bolo vydané. Najčastejšie sa rozhodnutie stáva právoplatné márnym uplynutím lehoty na odvolanie.

O vykonateľnosti hovoríme v súvislosti s rozhodnutiami ukladajúcimi plniť nejakú povinnosť (napríklad zaplatiť peňažnú sumu). Na jej splnenie má väčšinou povinná osoba stanovenú určitú lehotu (paričnú lehotu), typicky v dĺžke troch dní od právoplatnosti rozhodnutia. Vykonateľnosť nastáva, len čo táto lehota uplynie. Ak v nej dlžník neplnil dobrovoľne, je možné pristúpiť k nútenému výkonu rozhodnutia, a to napríklad v exekučnom konaní.

V praxi však poznáme aj prípady, kedy vykonateľnosť predbehne právoplatnosť, hovoríme o tzv. predbežnej vykonateľnosti. Predbežne vykonateľné sú napríklad rozhodnutia, ktoré sa týkajú povinnosti platiť výživné. V praxi to znamená, že výživné musí byť uhradené, napriek tomu, že povinná osoba podala voči rozsudku odvolanie.

 

Zdieľať




 
Späť na právnicko-ľudský slovník