Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Vinkulácia

Vinkuláciou najčastejšie rozumieme viazanie dispozičného práva k cennému papieru, k vkladu alebo inej pohľadávke, prípadne k tovaru, na splnenie určitej podmienky. Inak povedané, prevod práva na niekoho iného  nastane vtedy, ak bude splnená určitá podmienka. Najbežnejšie typy vinkulácie sú: 

Vinkulácia cenného papiera 

Najčastejšie  ide o viazanie cenného papiera v konkrétnej forme tak, že tento cenný papier nie je možné bez povolenia vydavateľa previesť na tretiu osobu. Vinkulácia tu znamená obmedzenie prevoditeľnosti. Ilustrovať to možo na príklade akciovej spoločnosti. Akcie tejto spoločnosti musí najprv schváliť samotná obchodná spoločnosť (napr. predstavenstvo), prípadne musia byť splnené aj ďalšie podmienky prevodu.

Vinkulácia vkladu

Ide napr. o účelové obmedzenie dispozičného práva ku vkladu. Pri vinkulácii sa finančné prostriedky na vklade smú použiť iba za splnenia konkrétnych podmienok a spravidla na presne stanovený účel (napr. na stavbu domu, kúpu zariadenia domácnosti). V praxi sa vyskytuje mnoho situácií, kedy je vinkulácia použiteľná. Napríklad ak sa má vklad vyplatiť po uvedení hesla (vinkulácia na heslo), resp. potom, čo nastane konkrétna skutočnosť (vinkulácia na skutočnosť), alebo po privolaní tretej osoby (vinkulácia na privolanie tretej osoby). Ďalej sú známe vinkulácie po splatení úveru poskytnutého tou istou bankou, prípadne vinkulácie po legitimovaní sa úradným preukazom alebo inou verejnou listinou a pod.

Vinkulácia v prospech tretej osoby

Môže ísť napr. o vinkulácia poistky – t. j. viazanie poistného plnenia v prospech tretej osoby, resp. príkaz vyplatiť poistné plnenie niekomu inému. Najčastejšie ide o vinkuláciu v prospech banky, ktorú musí zabezpečiť ten, kto si od tejto banky vzal úver na financovanie poistených predmetov (napr. nehnuteľnosti), až kým nesplatí úver.

 

Zdieľať




 
Späť na právnicko-ľudský slovník