Rada
Európskej únie 19. decembra 2023 schválila návrh Európskej komisie z 28.
novembra minulého roka, aby núdzové opatrenia obsiahnuté v nariadeniach, ktoré
boli prijaté na úrovni EÚ koncom minulého roka, boli ponechané v platnosti
o 12 mesiacov dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo.
Aktualizované 10.1.2024
Opatrenia, ktorých sa predĺženie týka, schválila Rada EÚ ešte v roku 2022, reagujúc tým na vojnu na Ukrajine a následnú energetickú krízu. Ide konkrétne o tieto nariadenia:
Rada EÚ prijala tieto akty na základe článku 122 zmluvy o fungovaní Európskej únie, v súlade s ktorým je oprávnená „v duchu solidarity medzi členskými štátmi rozhodnúť o vhodných opatreniach z hľadiska hospodárskej situácie, a to predovšetkým, ak sa vyskytnú vážne ťažkosti v dodávke určitých produktov najmä v oblasti energetiky.“
Napriek tomu, že situácia s cenami energií sa v porovnaní s rokom 2022 upokojila, trhy ostávajú zraniteľné. Podľa Komisie by preto Únia mala mať aj naďalej k dispozícii nástroje na boj s krízou, a to predovšetkým za účelom posilňovania bezpečnosti dodávok plynu, odolnosti trhov, ale tiež intenzívnejšej podpory využívania obnoviteľných zdrojov energie (OZE).
Prvé spomínané nariadenie (nariadenie 2022/2576) poskytuje dočasný právny rámec pre opatrenia, ktoré možno rozdeliť do troch hlavných oblastí. V rámci prvej oblasti sa zaviedla možnosť spoločnej agregácie dopytu a spoločný nákup plynu prostredníctvom platformy „AggregateEU“, do ktorej sa môžu zapojiť podniky usadené v EÚ. Cieľom mechanizmu AggregateEU je zabezpečiť lepšiu koordináciu nákupu plynu na úrovni Únie. Do tejto oblasti možno zaradiť tiež pravidlá riadenia preťaženia v prepravných sieťach či platformy transparentnosti pre zariadenia LNG a zásobníky plynu.
K druhému okruhu núdzových opatrení v rámci nariadenia 2022/2576 sa radia opatrenia na zamedzenie nadmerne vysokým cenám plynu prostredníctvom mechanizmu riadenia volatility na vnútrodenných trhoch s energetickými derivátmi vrátane stanovenia ad hoc referenčnej hodnoty LNG zo strany agentúry ACER.
Poslednú oblasť predstavujú opatrenia zamerané na posilňovanie solidarity medzi členskými štátmi zabezpečením spravodlivej cezhraničnej distribúcie plynu v prípade stavu núdze.
Nariadenie bude po novom účinné do 31. decembra 2024.
Druhé uvedené nariadenie 2022/2578 zaviedlo tzv. trhový korekčný mechanizmus ako nástroj automatickej intervencie v prípade extrémneho zvýšenia cien plynu. V praxi korekčný mechanizmus spočíva v uplatnení cenového stropu pre zúčtovaciu cenu derivátov TTF, ak by boli súbežne splnené nasledujúce podmienky: (i) zúčtovacia cena derivátu TTF za najbližší mesiac dodávky plynu počas troch pracovných dní presahuje sumu 180 EUR a (ii) zúčtovacia cena TTF je počas troch pracovných dní o 35 EUR vyššia než referenčná cena reflektujúca ceny na medzinárodných trhoch.
Pokiaľ by došlo k takejto situácii, ACER uverejní oznámenie o trhovej korekcii na svojom webovom sídle, v Úradnom vestníku EÚ a informuje Komisiu, Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA) a Európsku centrálnu banku. Korekčný mechanizmus následne platí od nasledujúceho dňa, pričom a objednávky derivátov TTF za najbližší mesiac dodávky presahujúce daný cenový strop sa neakceptujú. Napriek tomu, že korekčný mechanizmus zatiaľ nebol uplatnený, Komisia považuje za dôležité zachovanie takéhoto nástroja aj vzhľadom na skutočnosť, že trhy ostávajú zraniteľné a v nedávnom období sa vyskytlo viacero prípadov výraznejšej volatility.
Účinnosť tohto nariadenia sa predlžuje do 31. januára 2025.
Posledné z troch menovaných nariadení (nariadenie 2022/2577) ustanovilo zrýchlený režim povoľovacích procesov pre projekty zamerané na využívanie obnoviteľných zdrojov a na ich integráciu do systému. Problematike povoľovacích procesov a samotného nariadenia 2022/2577 sme sa osobitne venovali aj v tomto článku.
Niektoré opatrenia súvisiace so zjednodušovaním a zrýchľovaním povoľovacích procesov sú súčasťou aj revízie smernice 2018/2001 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov (tzv. REDIII), ktorej transpozícia bude prebiehať v členských štátoch počas nasledujúcich mesiacov. Keďže nie všetky takéto opatrenia boli prebraté, Komisia navrhuje ponechať v platnosti aj toto nariadenie ako komplementárny nástroj podpory rozšíreného zavádzania OZE ako lacnejšej a udržateľnejšej alternatívy. Pripomíname, že v súlade s nariadením nemôže doba povoľovacích procesov presiahnuť 3 mesiace v prípade solárnych zariadení, 6 mesiacov v prípade modernizácie zariadení OZE, 1 mesiac v prípade tepelných čerpadiel s príkonom do 50 MW a 3 mesiace, pokiaľ ide o tepelné čerpadlá s využitím geotermálnej energie.
Účinnosť nariadenia sa predlžuje do 30. júna 2025.
Návrh Európskej komisie na predĺženie vyššie uvedených opatrní z 28. novembra 2023 schválila Rada EÚ 19. decembra 2023 (súhlas Európskeho parlamentu sa v tomto prípade nevyžaduje). Viac informácii o téme vrátane jednotlivých návrhov Európskej komisie na predĺženie účinnosti nájdete na stránke Európskej komisie.